GEMAOIL KİMYA SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

Gema Oil, which started its business life as Adana’s first distributor of motor oil and industrial oil, continues today as a global manufacturer. We create added value by offering high quality products and development, accelerated by the speed of technology, for our country and region.

With quality R&D and market research, we have developed our domestic sales, as well as expanding our network into the international market, including Europe, the Middle East, Africa, Asia, and Australia. We are on target to becoming one of the world’s leading companies in our sector.

Gema Oil, with its wide portfolio of products in the automotive sector, manufactures commercial and passenger vehicle engine oils, oil and grease for agricultural machines and construction equipment, as well as oil products for tractors, motorcycles, and marine applications. In addition, we offer a light-to-heavy range of machine oil products for use in iron and steel, cement, textile, and marble industries.

DEĞERLERİMİZ

DURMAKSIZIN GELİŞMEK

Bu günden yarına bir adım ileride olmak, kurumsal felsefemizin temel prensibidir. Yönetimden, çalışanlarımıza kadar durmaksızın gelişmek önceliğimizdi.

MÜŞTERİ MUTLULUĞU ÜRETMEK

Ürettiğimiz her ürünün ve sunduğumuz her hizmetin arkasında durmak, müşterilerimizin taleplerine kalite ve istikrarla karşılık vermek görevimizdir.

LİDER OLMAK

Sektörün öncü firması olma hedefiyle çıktığımız yolda, Ar-ge ve yatırımlarımızla fark yaratan bir marka olmak ve yeni değerler üreterek en iyi olmaya çalışmak ana ilkelerimizdendir.

FAYDA SAĞLAMAK

Ürün, hizmet ve yatırımlarımızla, başta müşterilerimiz ve çalışanlarımız olmak üzere temas ettiğimiz her yere fayda sağlamak temel prensibimizdir.

ETİK

Kurumsal felsefemizin temel ilkelerinin başında; ulusal ve uluslararası yasalara istisnasız uymak, ahlaki ve geleneksek kurallara uygun davranmak gelmektedir.